How much does line cost per ton.

How Much Does a Cruise Ship Cost? All Ships Ranked in Order

Oct 06, 2020· Costa spent $950 Million for the ship in 2020. The ship measures 136k gross tons and is one of the largest in the fleet. If we look at the Costa Firenze cruise ship cost per tonnage, we get a price tag showing $7,011 per GT. It's also interesting to look at the Costa Firenze cost per …

Frequently Asked Questions - Leisure Line Stove Company

How much does Anthracite Coal cost per ton? There is a wide range of pricing for coal, generally the further you are from the coal fields in North East Pennsylvania the more you will pay. Prices for coal picked up at the breaker (this is where the coal is processed into the size for the various types of coal burning appliances) range from ...

How Much Does Compost Cost? – Cost Evaluation

Bagged compost prices average $500 a ton or more. The most popular methods of selling compost are in bag, or in bulk. Compost prices for a bag can range anywhere from $10 to $20 per 40 quart bag. Bulk measurements of compost are by the cubic yard. The cost of compost by the cubic yard ranges from $35 to $60 per cubic yard.

How Much Does HVAC System Installation, Repair and ...

HVAC Air Handler. $4,500 – $6,500. Install Zoning System. $5,300 – $8,500. Install Thermostat. $329 – $567. Change-out HVAC costs between $5,820 and $9,350. The cost of installing a new system with duct work is between $8,820 and $14,350. Installing a system with duct work is a more involved project.

Purchasing Nutrients for Hay and Forage Crops | Ohioline

Next calculate the cost per pound of nutrients in each fertilizer. This can be done by dividing the cost per ton of fertilizer by the pounds of nutrients per ton. (Cost per ton ÷ pounds of nutrient per ton = cost per pound of nutrient. 15-15-15. $210.72 per ton ÷ 900 lb. of nutrient per ton = $0.23 per lb. of nutrient.

Cost Comparison

Spread and compact roadstone. $2.00 T. $2,834. Total $41,771. Option 3. Excavate to a 12 inch depth, place a 12 inch depth of compacted roadstone. Over excavate 1666 CY, haul off site. $5.00 CY.

How much does ag lime cost per ton? - AskingLot.com

Granulated ag lime costs about $25 per ton applied using variable-rate technology, which is commonly used, Falk says. Beside above, how much does field lime cost? Lime is about $2.50/ton at the quarry. Usually a quarry within about 6 miles of any field. $10/ton total for lime, hauling, and spreading combined.

How much return grill for a 3.5 ton air handler

Jan 06, 2009· Recommended airflow is typically 400 cfm per ton of AC. A 3 ton AC would therefore need 1200 cfm airflow. With only 423 sq in of return your air velocity through the grille would be just over 400 ft/min, a good number as far as noise is concerned. Air velocity of more than 500 ft/min will be too noisy for a residential system.

How much does lime cost per ton. | Page 2 - TractorByNet

Aug 21, 2017· Make sure you check the ENV of the lime. Most Co-op extentions figure your amount of lime per acre based on env. Most Agiculture Lime with the exemption of Pellitized lime is usually much less than env, more like 50% - 70%env. Lower the env the more lime you need, so you said you need 2ton/acre which could mean you need 3 or 4 ton/acre.

Viewing a thread - Ag lime spreading cost

Dec 20, 2017· $3/Ton load spreader $7.50/ac. spreading Over 200 Tons spread in one location or close by could probably do $1/Ton less Lime would be at cost Edited by Multi-Power 12/19/2017 19:04 roush9799 Posted 12/19/2017 20:01 (#6440624 - in reply to #6438392) Subject: RE: Ag lime spreading cost

How Much Is R-22 Refrigerant Per Pound in 2021 ...

Nov 25, 2020· As I write this article today I can see that R-22 is priced between three-hundred and seventy-five and four-hundred dollars a cylinder. Now, let's do some simple math to get your price per pound. Let's take the higher amount of four-hundred just to be safe. $400 / 30lbs = $13.33 per pound.

Subgrade Improvement Options - Performance Study and …

Unit Cost ($/SY) 12" Lime Treated Soil $4.26 14" Agg Base Course $17.46 12" Agg Base Course with Geotextile $16.17 16" Agg Base Course with Geotextile $21.16 20" Agg Base Course $24.97 Compared to Cut-and-Fill with ABC– Lime-treatment is less than 1/3 of the cost of remove-and-replace with aggregate base course

What's the cost of spread ag lime (by truck) in your area ...

Feb 15, 2011· The lime costs 7-10 a ton here depending on the quarry and I have heard up to 20 a ton for lime, hauling and spreading, but that is in SW Mo. Like …

Fuel Costs in Ocean Shipping - More Than Shipping

Jan 22, 2018· The first choice, switching fuels, will also increase the cost of fuel. Fuel oil analysts calculate the difference in price between HFO and LSFO of around $200 per tonne. The additional cost for a 20,000 TEU ship would be $50,000 a day. Also, low-sulphur fuel oil (LSFO) cost is currently around $600 per tonne, compared with $460 12 months ago.

Missouri Limestone Quality: What Is ENM? | MU Extension

The ENM of that lime is 0.95 x 1.0 x 800 = 760 ENM per dry ton. Then ask the dealer to indicate how many dry tons of that lime will be spread per acre in the fluid suspension. Commonly, 1/4 ton or less of this limestone per acre is applied or 190 pounds ENM per acre or less in a fluid blend.

How Much Does Ag Lime Cost? - braenstone.com

Haledon Quarry & Asphalt 400-402 Central Ave., Haledon, NJ 07508 Sparta Quarry 217 Limecrest Rd., Lafayette, NJ 07848 Franklin Quarry 280 Cork Hill Rd., Franklin, NJ 07416

How much does bulk lime cost? - FindAnyAnswer.com

Mar 15, 2020· How much is a ton of pelletized lime? 1 ton of Super Cal 98 spread at 1 ton per acre would be $140.00 per ton for the lime $6.00 per acre spreading $146.00 per acre.

#57 Stone Gravel! Mr. Mulch Landscape Supply

Volume of ton of #57 Gravel: 21 Cubic Feet. Gravel Installation Instructions: - New gravel driveways should be done in two layers. First layer or base should be either #2 Gravel or #4 Gravel, this layer should be 3" to 6". You will then use #57 Gravel, the appropriate depth of stone should be 3" to 6".

carbon steel pipe price per foot, steel pipe cost, api 5l ...

Jun 23, 2018· Steel Pipe Cost Per Foot, Carbon Steel Pipe Latest Price, Carbon Steel Pipe Price List ... usd/ton. usd/meter. 1. Line Pipe 4 inch Sch 80 CS for Flow Lines API5L GR.B PSL2. 4" 114.3. 8.56. 11.8. 22.32. 25000. 558.02. US$564.00. US$12.60. Black steel tube price list, carbon steel pipe price per ton factory, carbon steel erw pipe specifications ...

How Much Refrigerant Is In A Home Air Conditioner ...

Aug 10, 2018· The General Rule of Thumb When estimating the amount of refrigerant in a residential A/C unit, the general rule that is used is in the 2-4 pounds per ton of cooling. Say, for instance, recharging a 3-ton A/C with a 35-foot line set from empty level …

Lime - How much does it cost and when should it be applied ...

Oct 01, 2020· Lime is available as ground limestone or granulated limestone. Limestone is the number one method to correct the pH within a soil. Ground limestone usually costs €25-30 per tonne delivered and spread with soils usually requiring between 2.5 – 7.5 tonnes of ground lime per hectare depending on the soil pH. Phosphorous and Potassium ...

Rip Rap Cost: Your Complete Pricing Guide

If you hope to get the fairest rip rap cost per ton (or other unit of measurement), it's important to do your homework and choose your supplier wisely. Delivery – Many people find themselves in need of bulk quantities of rip rap in order to fulfill their needs.

What Does a Spray in Bedliner Cost, Including Line-X or ...

Dec 16, 2020· Line-X Cost… Rhino Linings Cost… How Much Do Spray in Bedliners Cost? Finding out what a spray in (or spray on) bed liner costs is not an easy task. Most companies that offer spray in bedliner service do not list the prices on their web site. Typically, the process starts with filling out a website form and waiting for someone to get back to you.

Sizing geothermal heat pump system | Ground Loop Space in ...

Undersized Systems - Never Choose on Cost Alone. A geothermal heat pump has the potential to save you as much as 70% on your heating and cooling bills but with an undersized system you may find yourself paying for it in both comfort and savings. Systems are generally sized in tons, an average home might be 3 tons, while a larger home might be 6 ...

2021 Wood Pellet Prices | Cost Per Month to Run a Pellet ...

Pellet Stove Cost Per Month. While a pellet stove costs between $1,040 and $3,090, it only costs $35 to $45 per month to run your stove.. A pellet stove is generally used on top of a home's heating system. Much like a fireplace, stoves are best used for heating a single room.

How Much Does Bluefin Tuna Cost In 2021?

2016 – a 440-pound Bluefin tuna was sold for $118,000. 2017 – a 466-pound Bluefin tuna was sold for $632,000. 2018 – an 892-pound Bluefin tuna fetched a price of $320,000. 2019 – paid $3.1 million for a 612-pound Bluefin tuna. 2020 – spent $1.8 million for a Bluefin tuna that weighs around 608 pounds.

How Much Lime Should I Apply Per Acre of Land? | Home ...

Dec 27, 2018· Bagged or Bulk. If your acre of lawn tests out at a pH of 5, for example, it needs a one-point increase in pH to bring it up to a pH of 6 for turfgrass health. The 1.2 tons of limestone needed to ...

Pricing — Quality Lime Company

20 · Fill Dirt. $6.00. 1 1/2" Decorative Crushed Gravel. $25.75. Landscaping Boulders. $75.00 per …

How much does ag lime cost per ton? - AskingLot.com

Consequently, what does ag lime cost per ton? Granulated ag lime costs about $25 per ton applied using variable-rate technology, which is commonly used, Falk says.. Beside above, how much does field lime cost? Lime is about $2.50/ton at the quarry. Usually a quarry within about 6 miles of any field. $10/ton total for lime, hauling, and spreading combined.

Auburn Aggregates Pricing & Calculator: Estimate Your Costs!

Gravel Products. $6.40/per ton 4" Crushed Gravel. $6.85/per ton 1-1/2'' Crushed Gravel. $5.30/per ton 3/4" Dense Grade. $4.00/per ton 3/8" Dense Grade. $11.65/per ton MDOT Type A Gravel. $10.60/per ton MDOT Type B Gravel. $9.55/per ton MDOT Type D Gravel.

Estimated Costs of Pasture and Hay Production

Total Cost per Acre $43.54 $142.19 $135.77 $104.75 $93.70 $110.57 Total Cash Cost per Acre $32.20 $103.44 $97.02 $91.67 $95.58 $98.43 Expected Life in Years 10 5 5 5 7 Annual Pasture Cost Per Acre Grass Legume- Inter- Frost Killed Sod, No-

DuctlessAire 21 SEER 18,000 BTU 1.5 Ton Wi-Fi Ductless ...

The 24,000 BTU 2 Ton 20.5 SEER AHRI and Energy The 24,000 BTU 2 Ton 20.5 SEER AHRI and Energy Star Certified DuctlessAire Mini Split Air Conditioner with variable-speed DC inverter compressor provides a highly efficient, quiet, low-cost professional solution for your cooling and heating needs without requiring any ductwork. This energy ...

FAQ's about in Wisconsin – Team Forage

Compare the total cost per acre when taking into account the rate needed and the cost per ton. For example, a field may require about 4 tons/acre of 60-69 grade lime costing $20/ton, but will only require 3 tons/acre of 80-89 grade lime. Therefore, if the 80-89 lime costs less than about $27/ton …